Barva a zákal vody

Pitná voda by měla být zcela bezbarvá a čirá. Pokud má zbarvení nebo zákal, je to signálem organického či anorganického znečištění. Mírná barevnost vody neznamená přímo její škodlivost, ale negativně ovlivňuje chuť vody. Sediment a organické látky tvoří přírodní odstíny hnědé či zelené barvy, oranžovo-hnědý odstín značí obsah železa či manganu. Barvitost vody v důsledku výskytu nadlimitního množství železa je patrný také na chuti vody – vytváří pocit kovové chuti v ústech. Hnědý odstín vody může pocházet také ze rzi ve vodovodním potrubí. Barvitost vody je způsobena i organickými látkami z rostlin, kořenů a listů. Tato barvitost lze vyřešit uhlíkovým filtrem, který barvitost způsobenou organickými látkami vyřeší do normových hodnot. Příčinou barvitosti a zakalenosti vody je také sirovodík (způsobuje i zápach vody), jíl z podloží, koliformní bakterie a další mikroorganismy.

Zákal patří po barvě a chuti mezi hlavní smyslové charakteristiky vody. Jelikož se jedná o viditelný jev, jeho zjištění je okamžité. Zakalená voda nemusí být zdravotně závadné stejně jako voda s vyšší barvitostí, ale není doporučované ji pít, dokud není zjištěna příčina zákalu. Zdravotně nezávadný zákal způsobují pyly, organické látky a prachové částice. Bělavý zákal je způsoben vzduchem ve vodě, který při odstátí vody vyprchá a průzračnost vody se vrátí.

Proč nakupit u nás

Montáž do 10 dnů
Odborný servis i péče
28 let na trhu
Zboží skladem
Přes 4.000 realizací

Projekt Kreativní vouchery ve společnosti Milvit Water, s.r.o. je spolufinancován Evropskou unií. Podstatou projektu je kompletní modernizace internetové prezentace milvit.cz. Grafický návrh se zaměřením na uživatelskou přívětivost, řešení SEO pro lepší organickou dohledatelnost, rozšíření struktury webu a obsahové části.