Úpravy a filtrace vody

Chemické filtry
pro domácnosti a průmysl

Nacházíte se zde:

Dezinfekce studny

Dezinfekce studny chlorem

Cílem je zneškodnění choroboplodných zárodků (baktérií a virů). Pro dezinfekci se používá chemických a fyzikálních postupů. Jako dezinfekčního prostředku se většinou používá plynného chloru a chlornanu sodného, v menší míře se používá chloraminů, oxidu chloričitého, ozonu a peroxidu vodíku. Účinek dezinfekce musí být posuzován komplexně. Mimo baktericidního a viricidního účinku je třeba hodnotit mj. vliv dezinfekčních prostředků na tvorbu vedlejších produktů dezinfekce.

Při dezinfekci chlorovými preparáty (chlor, chlornan sodný, chloramin, chlordioxid) je normou ČSN 757111 Pitná voda doporučen obsah aktivního chloru v upravené vodě u spotřebitele od 0.05 mg/l do 0.3 mg/l. V upravené vodě ve veřejných vodovodech může být přímo na úpravně množství aktivního chloru vyšší (cca do 1 mg/l), neboť cestou ke spotřebiteli se jeho obsah sníží.

Pro domovní použití se chlor ve formě roztoku (sava nebo chloraminu s vodou) vstřikuje dávkovacím čerpadlem na hlavním přívodu vody ještě před tlakovou nádobou. V ní pak je zapotřebí, aby voda s dávkou chloru krátkou dobu posečkala do kdy volný chlor zahubí veškeré bakterie

Dezinfekce vody ultrafialovým zářením

Dezinfekce vody ultrafialovým zářením (UV) patří v současné době společně s ultrafiltrací k nejúčinnějším způsobům úpravy vody. Oba tyto postupy jsou zvýhodněny tím, že se do vody nepřidává žádný dezinfekční prostředek a tím nedochází k tvorbě tzv. indukovaného znečištění (viz chlor)

UV-záření je elektromagnetické záření od cca 100 do 400 nm. Využitelné germicidní účinky vykazuje především oblast záření v rozmezí cca 240-290 nm. Principem UV dezinfekce je fotochemická změna deoxyribonukleové kyseliny (DNA) při záření 260-265 nm, která způsobuje inaktivaci reprodukce mikroorganismů, dochází k utlumení a poruše procesů buněčného metabolismu a nebo k usmrcení organismů.

Při tomto způsobu dezinfekce pitné vody pomocí UV-lampy se se přítomné mikroorganismy z vody neodstraňují, nýbrž dochází k jejich inaktivaci či při dostatečně dlouhé době působení UV-záření a při účinné vlnové délce k jejich žádoucímu usmrcení. Význam tohoto typu dezinfekce spočívá v tom, že nevznikají vedlejší závadné produkty, voda nemá pach po chloru a voda je dezinfikována okamžitě. Tento způsob je perspektivní zejména pro menší zdroje.

Téma stránky : Dezinfekce studny

Poptávkový formulář

Nenabízíme jen univerzální řešení, ale vždy přistupujeme ke každému klientovi individuálně. Vyplňte on-line náš poptávkový formulář a nechte si zdarma vypracovat cenovou nabídku.

Aktuality

Vánoční svátky 2018 - 14.12.2018

Vážení zákazníci, děkujeme Vám za úspěšnou spolupráci v tomto roce a dovolujeme si Vás...

Více

Státní svátky - červenec 2018 - 3.7.2018

Vážení zákazníci, 
dovolujeme si Vás upozornit na uzavření provozovny ve dnech 5.7.2018 až...

Více

Státní svátek květen 2018 - 4.5.2018

Vážení zákazníci, 
dovolujeme si Vás upozornit na uzavření provozovny ve dnech 7.5.2018 a...

Více

Kontakty

MW - úpravny vody
Malotice 47
Kostelec nad Černými lesy
281 63

tel./fax: 321 796 264
mob.: 720 976 036