Úpravy a filtrace vody

Chemické filtry
pro domácnosti a průmysl

Nacházíte se zde:

Kopaná vs. vrtaná studna

Rozhodujete se mezi kopanou a vrtanou studní?

Přinášíme Vám několik informací, výhod a nevýhod jednotlivých variant nejprve z pohledu studnařských firem.

Kopaná studna

Pro jejich vyšší pořizovací náklady na metr hloubky se navrhují především tam, kde je dostatek nezávadné mělké podzemní vody a dobrá propustnost zvodnělých vrstev (písky, štěrky atd.) Jímají většinou první zastihlý horizont podzemní vody, který může být v přímé souvislosti s vodou srážkovou. Pokud jsou nevhodně umístěné, jsou většinou na srážkách závislé nebo jimi ovlivněné a v suchých letních měsících nebo za zimních holomrazů mohou jejich hladiny dosti kolísat.
Výhody: lze prohloubit, možnost údržby či kontroly uvnitř
Nevýhody: citlivější na znečištění, horší kvalita vody


Vrtaná studna

Vrtané studny díky širokému spektru využití, představují v dnešní době nejběžnější způsob jímání podzemní vody. Konstrukce vrtané studny umožňuje oddělit mělkou podpovrchovou vodu od jímací části hlubší podzemní vody, její množství je tedy stálejší a kvalita lepší jakosti. Vydatnosti vody jsou řádově vyšší než u klasických kopaných studní.
Výhody: čerpání čisté, čerstvé vody, voda nevyschne
Nevýhody: nelze prohloubit

Nyní se s Vámi podělíme o naše zkušenosti z pohledu firmy zabývající se úpravou těchto kopaných a vrtaných studní.


Kopaná studna

Je pravdou, že povrchová (kopaná) studna sice může být ovlivněna bakteriemi z přepadu z okolních septiků, dusičnanů z hnojení sousedních polí, chloridy ze solení přilehlých komunikací, tvrdostí vody z dobře rozpustného vápencového podloží, či drobnými hlodavci a slimáky, kteří se do studny dostanou díky netěsnostem vrchních skruží. Ano, kvalita povrchové vody může být ovlivněna všemi těmito faktory, avšak nebývá to pravidlem. Vše záleží na okolnostech. Voda z těchto zdrojů je mnohdy kojenecká. Potvrzují to rozbory vody, které zákazníkům provádíme.

Nicméně, současný trend razí cestu vrtaných studní. Dnes se již v praxi setkáváme velmi zřídka s firmami zabývajícími se tvorbou kopaných studní. Vrtařských firem přibývá, protože tato technologie je jednodušší a rychlejší.


Vrtaná studna

U vrtaných studní je velmi často zvýšená hodnota železa, manganu a kultivovaných přírodních mikroorganismů, žijících v symbióze se železem, na což Vás žádná vrtařská firma předem neupozorní. Od žádné nedostanete záruku kvality vody, pouze Vám řeknou, že budou vrtat tak dlouho, až bude vody dostatek. Vy jim to jen budete platit... Vězte, že devatenáct vrtů z dvaceti má drobně, ale mnohdy i extrémně zvýšený obsah železa a manganu. Celková úprava železité vody je dražší, než celková úprava běžné vody z kopané studny.  Pravdou je, že v těchto hlubiných vodách se téměř nevyskytují dusičnany do přírody většinou zavlečené lidskou rukou. Ale když si vezmete vrtaře lajdáka a neohlídáte si jeho práci, pak můžete zaplatit za jeho výtvor nemalé peníze a do houbky 25m se Vám podél neobetonovaného opláštění bude do vrtu dostávat i povrchová voda s dusičnany, koliformními bakteriemi, apod. Proto cena 25 m x 1500,-Kč / m vyjde 37.500,-Kč plus vrchní 4 skruže s poklopem.... Kopaná studna Vás bude stát max. o 6 skruží víc a kopáči si řeknou jistě mnohem méně než bude 30 tis.Kč.

Ze života 1 : Jako si každý nový budoucí majitel pozemku zjišťuje, jestli nejsou na nemovitosti věcná břemena ve formě dluhů, různého vedení dálkových datových kabelů, elektriky, plynu apod., tak si zmapujte od sousedních usedlíků i kvalitu místní lokality, co do kvality vody, aby jste se pak nemuseli držet za hlavu.  Máme realizace filtrů na takových extrémních vodách, že dům má kvůli vodě již třetího majitele. Ono pak co s tím, když Vám teče z kohoutku smrdutá minerálka tmavě hnědé barvy, ve které se ani nedají vyčistit zuby...a obecní vodovod v nedohlednu. Tak v přístím století. Pak v technické místnosti již stojícího domu, ve které se sotva otočíte s lavorem vypraného prádla, najděte místo, tak 2-3m čtvereční a v kapse investici 70 až 100 tisíc.

Ze života 2 : Zákazník si pořídil ke svému novému domu vrt, u nás si zakoupil, jak to bývá, filtraci na železo a vesele si žil. Přibližně po třech letech, kdy se finančně zotavil, si pořídil i tepelné čerpadlo voda-voda s dvěma 100m vrty. Protože mu vrty neudělali dostatečně těsné, svedl si vodu z jeho původní 25 metrové studny ještě níže. V jeho studni mu zbylo na den jen trochu železité vody. Co s tím? Nejhorší je, že o vodu z hloubky 25m připravil nepochybně i svoje okolí.

Poptávkový formulář

Nenabízíme jen univerzální řešení, ale vždy přistupujeme ke každému klientovi individuálně. Vyplňte on-line náš poptávkový formulář a nechte si zdarma vypracovat cenovou nabídku.

Aktuality

Filtrace na snížení obsahu arsenu, uranu a draslíku ve vodě - 5.6.2024

Dnes navrhujeme zákazníkovi z Kouřimi filtraci nasnížení obsahu arsenu, uranu a draslíku ve...

Více

Filtrace s aktivním uhlím na odstranění barvitosti vody, zápachu, chloru, pesticidů - 18.4.2024

Krásný dobrý den, milí zákazníci. Dnes tvoříme nabídku na úpravu vody, která má vysokou...

Více

Facebookový profil s aktuálními instalacemi fltrací - 10.4.2024

Vážení zákazníci, na našem Facebookovém profilu Milvit Water můžete sledovat aktuální instalace...

Více

Kontakty

MW - úpravny vody
Malotice 47
Kostelec nad Černými lesy
281 63

mob.: 720 976 036